درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
آمارنامه شهر اصفهان

تعاریف و مفاهیم

آزاد راه: راهی است که در تمام طول آن ترافیک دو طرف به طور فیزیکی از یکدیگر جداست و جریان ترافیک در آن بدون وقفه (آزاد) است و تقاطع همسطح در آن وجود ندارد.

بزرگراه:راهی­ است که ترافیک دو طرف آن به طور فیزیکی از یکدیگر جداست و در طول­های قابل ملاحظه­ ای از آن می­توان جریان ترافیک را پیوسته فرض کرد، بزرگراه می­تواند معدودی تقاطع همسطح داشته باشد، به شرطی که فاصله تقاطع ­ها از یکدیگر زیاد (بیش از حدود دو و نیم کیلومتر) باشد.

راه شریانی: راهی است که در طراحی و بهره برداری از آن به جابجایی و دسترسی وسایل نقلیه موتوری برتری داده می شود. برای رعایت این برتری حرکت پیاده­ ها از عرض خیابان کنترل می­شود.

خیابان های محلی: خیابانی­ است که در طراحی و بهره برداری از آن نیازهای وسایل نقلیه موتوری، دوچرخه سوار و پیاده با اهمیت یکسان رعایت می شود. برای رعایت حال پیاده و دوچرخه سوار، سرعت وسایل نقلیه موتوری در این خیابان ها، پایین نگه داشته می­شود.

رمپ و لوپ:تبادل­های بین شبکه بزرگراهی می­باشند.

تقاطع مجهز به سیستم هوشمند: تقاطع­هایی که مجهز به شناسگر بوده و کنترل ترافیک آن با استفاده از الگوریتم­های هوشمند بر اساس خودروهای موجود در تقاطع و ازدحام ترافیکی تشخیص داده شده، انجام می­شود.

تقاطع مجهز به سیستم کنترل مرکزی: تقاطع­هایی که از محل مرکز مدیریت و کنترل ترافیک قابل کنترل و برنامه ­ریزی می­باشند. این نقاط بر اساس گزارش های پلیس، دوربین­ها، اورژانس، آتش نشانی و سایر ارگان­های مرتبط از سرویس­های ویژه کنترلی استفاده می­نمایند.

تقاطع مجهز به سیستم نظارت تصویری: نقاطی هستند که دوربین نظارت تصویری در آن­ها نصب شده و جمع­ آوری اطلاعات از طریق این دوربین ها در محل مرکز انجام می­شود.

اپراتورها و مسئولین مربوط بر اساس تصاویر دریافتی از دوربین، هماهنگی­ های بین بخشی(پلیس، اتوبوسرانی و ...) کنترل مناسب روی تقاطع یا سایر تجهیزات را به منظور کاهش تاخیر در تقاطع اعمال می­نمایند.

پارکینگ عمومی(همگانی): پارکینگی است که استفاده از آن برای همگان آزاد است. استفاده از پارکینگ عمومی ممکن است رایگان یا با دریافت وجه باشد.

فضای پارک حاشیه‌ای : فضای پارک مجاز و برنامه­ ریزی شدهدر حاشیه ­­ی خیابان­ها که مورد استفاده وسایل نقلیه قرار می­گیرد.

ایستگاه دوچرخه:به جایگاهی گفته می­شود که در آن دوچرخه از طرف شهرداری به افراد متقاضی ارائه می­گردد.

ضریب سرنشین: متوسط تعداد سرنشین یک نوع وسیله نقلیه.

پسماند تر: مواد غیرقابل استفاده برای شهروندان حاصل از فعالیت­های روزمره شامل باقیمانده مواد خوراکی، سبزی و میوه.

 پسماند خشک: مواد غیرقابل استفاده برای شهروندان یا مواد غیرآلی شامل انواع پلیمرهای لاستیک و پلاستیک، کاغذ و مقوا، منسوجات، چرم، شیشه، چوب که درصد مهمی از آنها ارزش بازیافت دارند.

پسماند ساختمانی(نخاله): مواد غیرقابل استفاده برای تولید کنندگان در بخش ساخت و ساز و تعمیرات ساختمان شامل خاک ناشی از خاکبرداری آوار، مصالح ساختمانی تخریب شده و غیرقابل استفاده و ...

کمپوست(Compost): یکی از روش های بازیافت مواد آلی می باشد. ترکیبی از ضایعات مواد آلی (مواد خوراکی و زباله های خانگی)که از طریق تجزیه توسط رشته ای از میکروارگانیزم های محیط گرم و مرطوب و هوازی به خاک غنی شده ای تبدیل می شود که یکی از عالی ترین کودها برای مصارف کشاورزی به شمار می رود.

بتن معمولی: بتنی است که در مصارف عمومی در ساختمان سازی و ... کاربرد دارد. از جمله ویژگی­هایش آن است که نمی­تواند در تماس مستقیم با خاک باشد، در اصطلاح صنعتی به آن بتن نوع یک نیز می­­گویند.

بتن ضد سولفات:بتنی است که می­تواند در تماس مستقیم با خاک قرار گیرد و بیشتر در مصارفی از قبیل شمع­ها و پایه­ ی پل­ها و قسمت­هایی از پروژه که در زیر زمین است به کار می­رود. بتن­های نوع دو تا پنج از این نوع می­باشند. نوع دو آن برای پروژه­های شهری معمول­تر است. نوع پنج آن بواسطه­ ی ویژگی­های خاصش در پروژه­ های آبی استفاده می­شود.

انواع آسفالت: آسفالت(12-0)، (19-0) و ( 25-0)، اندازه دانه بندی مصالح تشکیل دهنده آن به ترتیب کمتر از 12، 19 و 25 میلیمتر می­باشد.

سفر: هر حرکتی که با وسیله نقلیه از یک نقطه (مبداء) به نقطه ای دیگر (مقصد) برای انجام کاری یا دستیابی به هدفی انجام گیرد، سفر نامیده می شود.

معمولاً سفر را با توجه به هدف آن به انواع زیر دسته بندی می کنند:

ü      سفرهای کاری: سفرهای انجام شده به محل اشتغال افراد مانند کارخانه، فروشگاه و یا یک سازمان اداری.

ü      سفرهای خرید: سفرهای انجام شده به موسسات خرده فروشی بدون در نظر گرفتن اندازه یا نوع خرید انجام شده.

ü      سفرهای تحصیلی: سفرهای انجام شده توسط دانش آموزان یا دانشجویان به موسسسات آموزشی.

ü      سفرهای تفریحی: سفرهایی که برای گذراندن اوقات فراغت انجام می گیرد.

عمران شهری
تعداد بازدیدکنندگان امروز 19 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 716541 تعداد کاربران بر خط 135 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال