درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
آمارنامه شهر اصفهان
    

تعاریف و مفاهیم

کار: کار آن دسته از فعالیت های اقتصادی (فکری یا بدنی) است که به منظور کسب درآمد (نقدی یا غیرنقدی) انجام شود و هدف آن تولید کالا یا ارایه­ ی خدمت باشد.

شاغل: فردی که مطابق با تعریف کار و مصادیق آن در 7 روز پیش از مراجعه­ ی مأمور سرشماری، کارکرده هرچند در شغل معمولی خود کار نکرده باشد.

بیکار: افرادی که در 7 روز پیش از مراجعه مامور سرشماری حداقل یک ساعت کار نکرده اند و دارای شغلی نیز نبوده­ اند.

محصل: افرادی که شاغل یا بیکار نباشند و طبق برنامه ­های آموزش رسمی کشور، در داخل یا در خارج از کشور، مشغول به تحصیل هستند.

دارای درآمد بدون کار: کسانی که شاغل، بیکار (جویای کار) و محصل محسوب نمی شوند و دارای درآمد حاصل از بازنشستگی، املاک و مستغلات، سود سهام، سپرده ها و .... هستند، دارای درآمد بدون کار محسوب می شوند.

خانه دار: خانه دار به کسانی اطلاق می شود که شاغل، بیکار (جویای کار)، محصل و دارای درآمد بدون کار به حساب نمی آیند و مشغول انجام وظایف خانه داری هستند.

جمعیت فعال: تمام افراد 10 ساله و بیشتر که دردوره مرجع در تولید کالا و یا ارائه خدمات مشارکت داشته اند (افراد شاغل) و یا از قابلیت مشارکت برخوردار بوده و یا تمایل به انجام کار یا ارائه خدمات داشته اند(بیکار)، جمعیت فعال اقتصادی محسوب می شوند.

نرخ اشتغال: عبارت است از نسبت تعداد شاغلان 10 ساله و بیشتر به جمعیت فعال 10 ساله و بیشتر (شاغل و بیکار) ضربدر 100.

نرخ بیکاری: عبارت است از نسبت تعداد بیکاران (جویای کار) 10 ساله و بیشتر به جمعیت فعال 10 ساله و بیشتر (شاغل و بیکار) ضربدر 100
 
نیروی انسانی
تعداد بازدیدکنندگان امروز 6 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 716528 تعداد کاربران بر خط 17 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال