درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
آمارنامه شهر اصفهان

تعاریف و مفاهیم

 

گازLPG  (Liquefied Petroleum Gas) : مخلوطی از پروپان و بوتان نرمال است که در اثر شرایط محیط و مصرف، نسبت حجمی این دو ماده در مخلوط تغییر یافته و تحت فشاری حدود 100 تا 110 پوند بر اینچ مربع به صورت مایع در می­ آید.

گاز  (Compressed Natural Gas) CNG: گاز طبیعی سوختی با احتراق پاک، تمیز و بهینه است که سبب افزایش عمر موتور و کاهش تعمیرات آن می­شود.

بنزین : ترکیبی از هیدروکربورهای به طور عمده حلقوی و ایزومره با نسبتهای متفاوت که برای افزایش درجه آرام سوزی آن از ترکیبات آلی به آن اضافه می ­شود.

سوخت های هواپیما : دارای انواع مختلفی است. مواد سازنده­ی آنها همان نفت است که با اضافه کردن مواد افزودنی مانند ممانعت کننده از ایجاد زنگ، خوردگی و کاهش میزان ناخالصی ها، برای سوخت موتور هواپیما مناسب می گردد.

نفت سفید: برشی ازنفت خام، متشکل از سه نوع هیدروکربور پارافینی، نفتینی و اروماتیکی می باشد. این فرآورده به عنوان سوخت گرمایشی به کار می رود و یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده­ی سوخت موتورهای جت است.

نفت گاز (گازوئیل): فرآورده ایست که بعداز برش نفت سفید به دست می آید و به عنوان سوخت ماشین آلات کشاورزی و صنعتی و برخی از وسایل حمل و نقل و تاسیسات حرارتی به کار می­ ­­­رود.

نفت کوره: از بازمانده تقطیر نفت خام در برجهای تقطیر پالایشگاه به دست می آید. به دلیل دارا بودن هیدروکربورهای سنگین به آسانی نمی سوزد و به عنوان سوخت نیروگاه های برق و کشتی ها و در واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می ­گیرد.

مخازن مواد سوختی: مکانهایی که در جایگاه های عرضه­ ی مواد نفتی معمولا به صورت دفنی جهت نگهداری مواد سوختی، مورد استفاده قرار می گیرد.

مشترک گاز : عبارت است از شخص حقیقی یا حقوقی که طبق روش پذیرش متقاضیان گاز پس از تحویل مدارک مورد نظر و پرداخت حقوق و هزینه‌های متعلقه، مشخصاتش در دفتر پذیرش اشتراک ثبت شده و شماره اشتراک به وی اختصاص یافته باشد.

نفت و گاز
تعداد بازدیدکنندگان امروز 6 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 716528 تعداد کاربران بر خط 17 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال