درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
آمارنامه شهر اصفهان

تعاریف و مفاهیم

اراضی زراعی: بخشی از زمین های کشاورزی است که به فعالیت زراعت (کشت و کار نباتات سالانه) اعم از زیرکشت و آیش ، اختصاص یافته است.

سال زراعی : منظور از سال زراعی، اول مهرماه هرسال تا پایان شهریورماه سال بعد است.

محصولات سالانه: به نباتاتی اطلاق می شود که به طور معمول ساقه­ی علفی دارند و پس از برداشت محصول، بوته آن از بین می رود.

محصولات دائمی: گیاهانی هستند که غالباً تنه یا ساقه­ی چوبی دارند و پس از برداشت محصول ، تمام یا قسمتی از گیاه در زمین باقی می ماند و مجدداً در سال های بعد محصول می دهد .

زراعت : منظور از زراعت، کشت و کار نباتات سالانه در فضای باز یا تحت پوشش موقت، روی زمین زراعی، یا بین درختان باغ است.

پرورش دام: منظور، پرورش گوسفند و بره، بز و بزغاله، که به آن ها  دام کوچک و گاو و گوساله، گاو میش و بچه گاو میش و شتر و بچه شتر که به آن ها دام بزرگ گفته می شود، می باشد.

پرورش ماکیان: منظور، پرورش انواع مرغ و خروس و جوجه ، بوقلمون ، اردک و غاز است .

مرغ گوشتی: به نوعی مرغ و خروس اطلاق می شود که به منظور استفاده از گوشت آن پرورش داده می­شود.

مرغ تخمگذار: مرغی است که برای تولید تخم مرغ خوراکی پرورش داده می­شود.

مرغ مادر: مرغی است که تخم نطفه دار آن، برای تولید جوجه استفاده می­شود.

ماهیان سردابی: ماهیانی مانند قزل آلا که در آب های با دمای بین 19-6 درجه سانتی گراد رشد و نمو می کنند. گونه­هایی از این ماهیان در محیط های مصنوعی نظیر استخر و سدهای ساخته شده پرورش داده می شوند.

ماهیان گرمابی: ماهیانی هستند که از نظر زیستی در آب های با دمای 35-14 درجه سانتی گراد رشد و نمو می کنند. گونه هایی از این ماهیان در محیط های مصنوعی نظیر آب بندان، آب پشت سدها و استخرها پرورش داده می شوند. مانند خانواده کپور، ماهیان پرورشی (آمور، فیتوتاگ، کپور پرورشی و ...).

باغداری: منظور از باغداری، احداث و نگهداری باغ‌های مثمر و غیرمثمرشامل قلمستان و بطور کلی پرورش نباتات دایمی‌ روی زمین، در فضای باز یا زیر پوشش موقت است. نباتات دایمی گیاهانی هستند که غالبا تنه یا ساقه چوبی دارند و پس از برداشت محصول، تمام یا قسمتی از گیاه در زمین باقی می‌ماند و مجدداً در سال‌های بعد محصول می‌دهد. انواع درختان و درختچه‌های مثمر مانند پرتقال، هلو، انگور، بوته چای و گل محمدی و انواع درختان غیرمثمر مانند تبریزی و سپیدار، نباتات دایمی محسوب می‌شوند.

کشاورزی
تعداد بازدیدکنندگان امروز 13 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 716535 تعداد کاربران بر خط 17 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال