درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
آمارنامه شهر اصفهان

تعاریف و مفاهیم

تولید برنامه ­ی رادیویی و تلویزیونی: تولید فرآیندی است که متن، طرح، سناریو یا پیام ها و اندیشه ها از طریق به کارگیری منابع انسانی، هنری و فنی، تجهیزات، مواد مصرفی و منابع مالی، به ساختار برنامه ای صوتی یا تصویری تبدیل کرده و آن را بر واسطه ای رسانه ای(فیلم ، نوار ویدئو، امواج و...) ضبط، ثبت و سوار می کند و برای توزیع، پخش یا نمایش از طریق تجهیزات فرستنده، گیرنده یا تجهیزات نمایش دیگر آماده می سازد.

مراکز رادیویی و تلویزیونی: مراکز واقع در هر استان که مکان تولید برنامه های رادیویی و تلویزیونی و اتخاذ تصمیم در مورد پخش برنامه ها است .

خبر: آگاهی و اطلاعی است که درباره­ ی وقوع یک رویداد مشخص در زمان و مکان معین، پس از فرآیند معلوم به منظور انتقال به مخاطب شکل می گیرد. خبر می تواند به شکل مکتوب، صوتی یا تصویری ارائه شود و شامل موضوع­ های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی، هنری و .... می باشد.

فیلم سینمایی:  فیلم بلند داستان دار است که حداقل 75 دقیقه بوده و معمولا با عرض 35 میلیمتر برای نمایش ساخته می ­شود .

مطبوعات: عبارتند از نشریاتی که به­ طور منظم، با نام ثابت و تاریخ انتشار در فواصل معین در زمینه های گوناگون خبری، اجتماعی ، انتقادی و ...... منتشر می شوند.

شمارگان ( تیراژ) : تعداد نسخه های چاپ یا تکثیر شده از نشریه در یک نوبت چاپ و انتشار است .

کتابخانه­ ی عمومی: کتابخانه ای است که خدمات آن برای ساکنان یک اجتماع، بخش یا ناحیه رایگان باشد و تمام یا قسمتی از هزینه های آن از بودجه دولت تامین شود.

درجه بندی کتابخانه های عمومی بر اساس مساحت زیر بنا، تعداد عضو فعال و سطح خدمات ارائه شده مطابق جدول زیر گروه بندی می شوند.

ردیف

شرح

1

کتابخانه عمومی استان

2

کتابخانه عمومی شهرستان

3

کتابخانه عمومی استاندارد

4

کتابخانه عمومی شهری

5

کتابخانه عمومی روستایی

6

کتابخانه عمومی سیار

لازم به ذکر است که کتابخانه های شهری از درجه یک تا نه تقسیم بندی می شوند.

کتابخانه تخصصی: کتابخانه های تحقیقاتی که با مجموعه های تخصصی خود، خدمات اطلاعاتی ویژه ای را به گروهی از کاربران و پژوهشگران ارائه می­ دهند کتابخانه تخصصی محسوب می ­شوند.

تالار مطالعه: فضایی است آرام و ساکت که از میزها و صندلی های متعدد تشکیل گردیده است و اعضاء پس از دریافت کتاب یا نشریه و یا ... برای مطالعه آن یکی از میزها را انتخاب کرده و پس از استقرار به مطالعه می پردازند.

مرکز فرهنگی: مجموعه ای از تاسیسات و فضاهایی است که با برخورداری از امکانات و تجهیزات لازم در امر آموزش، اشاعه ی فرهنگ و هنر و مذهب فعالیت می کند .مراکز فرهنگی می توانند بر حسب موضوع ، مخاطب و امکانات موجود  به ارائه خدمت بپردازد.

مرکز تفریحی: به مکان هایی معین گفته  می­ شود که افراد جهت گذراندن اوقات فراغت به آن مراجعه می کنند .همچنین استفاده از این مراکز تابع شرایط و مقررات خاص می ­باشد.  این مراکز ممکن است کاربری متفاوت بر حسب سن ، جنس و ... داشته باشد.

مکان ورزشی: فضای محصور سرپوشیده و یا روبازی است که دارای ضوابط فنی و اجرایی به منظور انجام فعالیت ­های ورزشی بوده و با کسب مجوز از مراجع ذی صلاح و تحت نظارت آن، قابلیت انجام فعالیت یک یا چند ورزشی را داشته و یا در آینده خواهد داشت.

بناهای تاریخی : آثار معماری و عناصر و بناهایی است که جنبه باستانی دارد یا از نظر تاریخی، هنری و علمی واجد ارزش می باشد.

موزه: موسسه ای است دائمی و غیر انتفاعی که به منظور گردآوری، نگهداری، پژوهش، آموزش و نمایش دستاوردهای انسان یا طبیعت فعالیت می کند و درهای آن به روی عموم باز است.

فرهنگ ورزش و گردشگری
تعداد بازدیدکنندگان امروز 13 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 716535 تعداد کاربران بر خط 16 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال