درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
آمارنامه شهر اصفهان

تعاریف و مفاهیم

 

خدمات اجتماعی: مجموعه­ ای از تدابیر خدمات غیر بیمه ­ای است که به منظور کمک به تامین حداقل نیازهای اساسی گروه­ های کم درآمد و نیازمند جامعه ارائه می ­شود. 

خدمات توانبخشی: به مجموعه ­ای از خدمات پزشکی، پیراپزشکی، آموزشی، حرفه­ای و اجتماعی گفته می­شود که در جهت به حداکثر رساندن توانایی ­های موجود در فرد معلول به کار گرفته می ­شود.

خدمات پیشگیری: به مجموعه تدابیری اطلاق می­شود که برای جلوگیری از بروز و یا گسترش پدیده ­ی خاصی در یک مجموعه­ ی به خصوص، صورت می­ گیرد.

طرح شهید رجایی: طرحی است که به موجب آن به سالمندان نیازمند 60 ساله و بیشتر جامعه روستایی و عشایری کشور و افراد تحت تکفل آنها کمک می­ شود.

طرح مددجویی: طرحی است که بر اساس آن افراد بنا به عللی از قبیل فقدان سرپرست، از کارافتادگی سرپرست، معلولیت سرپرست و ... بر حسب نوع نیازمندی، تحت پوشش کمک­های دائمی یا موردی قرار می ­گیرند.

خدمات درمانی: این خدمات تحت عناوین درمان سرپایی، بستری، نسخه پیچی، اعزام بیمار، تحویل وسایل توانبخشی، زایمان و ... در مورد کلیه افراد خانوارهای واجد شرایط استفاده از کمک­ های درمانی انجام می ­شود.

وام خودکفایی: وام یا کمک­های مالی است که به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی  برای فعالیت در زمینه قالیبافی، گلیم بافی و جاجیم بافی، بافندگی و خیاطی، دامداری و کشاورزی و ... پرداخت می­ شود.

درصد جمعیت معلول: از حاصل تقسیم جمعیت معلول بر جمعیت کل ضربدر عدد 100 قابل محاسبه است.

درصد خانوار دارای معلول: از حاصل تقسیم تعداد خانوار دارای معلول بر تعداد خانوار ضربدر عدد 100 قابل محاسبه است.

شاهد: به تمامی افرادی که در جریان تداوم انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای آن و یا دفاع از کیان جمهوری اسلامی ایران، در مقابل تهدیدها و تجاوزهای دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار، مفقود و اسیر شده­اند، شاهد گفته می­ شود.

درصد جانبازی: عبارت است از میزان عدم توانایی جسمی و روانی جانباز که کمیسیون پزشکی آن را تعیینمی ­کند. درصد کامل برای جانبازان، معادل واژه­ ی از کارافتادگی در قوانین استخدامی کشور است.

بیمه­ ی اختیاری: افرادی که در زمان گذشته حداقل به مدت یک سال به عنوان بیمه شده برای آنان حق بیمه پرداخت شده باشد و در زمان حاضر نیز کارکنان مستقل به شمار آیند، می ­توانند بار دیگر خود را بیمه کنند.

بیمه­ ی بیکاری: سازمان تامین اجتماعی مکلف است به افرادی که طبق مقررات قانون تامین اجتماعی، بیمه بوده و بر خلاف میل و اراده خود بیکار شده ­اند و نیز آماده انجام کار می ­باشند مقرر ایام بیکاری پرداخت کند.

کمک هزینه ازدواج: مبلغی است که طبق شرایطی خاص، برای تأمین قسمتی از هزینه های ازدواج به بیمه شده پرداخت می­ شود.

بازنشستگی: عبارت است از عدم اشتغال به کار مستخدم مشترک صندوق سازمان بازنشستگی کشوری یا فرد بیمه شده توسط سازمان تأمین اجتماعی به سبب احراز شرایط بازنشستگی به موجب قانون.

مستمری: عبارت است از مبلغی که طبق شرایط مقرر در قانون (به طور مستمر) به منظور جبران قطع تمام یا قسمتی از درآمد، به بیمه شده و یا در صورت فوت او برای تامین معیشت بازماندگان وی، به آنان پرداخت می ­شود.

انواع بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی :

·        بیمه شدگان گروه­های توافقی شامل باربران انفرادی و گروهی، حوزه علمیه و جامعه روحانیت مبارز ، سازمان نظام پزشکی، نیروهای مقاومت بسیج، خادمین مساجد، مداحان و شاعران اهل بیت، اعضای نمایندگی بیمه ایران و ... می­ باشد.

·        بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد شامل صاحبان حرف و مشاغل آزاد با درمان و بدون درمان می­ باشد.

·        رانندگان شامل رانندگان درون شهری و برون شهری می­ باشد.

·        بیمه شدگان سایر قرارداد های خاص شامل مددجویان کمیته امداد ، نویسندگان، مجریان طرح خود اشتغالی بنیاد شهید و زنان خانه­ دار می ­باشد.

بهزیستی و تامین اجتماعی
تعداد بازدیدکنندگان امروز 6 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 716528 تعداد کاربران بر خط 19 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال