درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
آمارنامه شهر اصفهان

تعاریف و مفاهیم 

عملیات بانکی: شامل قبول سپرده، اعطای تسهیلات بانکی، معاملات برات و سفته، معاملات ارزی، عملیات مربوط به اوراق و اسناد بهادار، نقل و انتقال وجوه در داخل کشور و نظایر آن طبق قانون می ­گردد.

مضاربه: قراردادی است که به موجب آن یکی از طرفین (مالک) عهده­ دار تامین سرمایه (نقدی) می­شود،  با قید این­ که طرف دیگر (عامل) با آن سرمایه تجارت کند و در سود حاصل شده هر دو طرف شریک باشند.

جعاله: عبارت است از التزام شخص (جاعل یا کارفرما) به ادای مبلغ یا اجرت معلوم (جعل) در مقابل انجام عملی معین طبق قرارداد، طرفی که عمل را انجام می­ دهد عامل یا پیمانکار نامیده می­ شود.

معاملات سلف: منظور از معاملات سلف، پیش خرید نقدی محصولات تولیدی به قیمت معین است.

اجاره به شرط تملیک: عقد اجاره­ ای است که در آن شرط شود مستأجر در پایان مدت اجاره در صورت عمل به شرایط مندرج در قرارداد عین مستاجره را مالک شود.

قرض الحسنه: عقدی است که به موجب آن بانک ­ها مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر به اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی به قرض واگذار نمایند.

سپرده­ های قرض الحسنه پس انداز: به سپرده­ هایی گفته می­ شود که سودی به آنها تعلق نمی ­گیرد، ولی طبق قانون بانک­ ها می ­توانند به منظور جذب و تجهیز اینگونه سپرده­ ها، به قید قرعه جوایز ثابت نقدی و یا جنسی به سپرده­ گذاران اعطا کنند.

سپرده ­های سرمایه گذاری مدت دار: به سپرده ­هایی اطلاق می ­شود که بانک ­ها به صورت سپرده ­های کوتاه مدت یا بلند مدت از مردم قبول می ­کنند. بانک­ها در مورد سپرده­ های سرمایه گذاری مدت دار فقط به عنوان وکیل سپرده گذار عمل می­ کنند و منافع حاصل از این سپرده ­ها طبق عقود اسلامی مورد استفاده قرار می­ گیرد. منافع بر اساس عقد قراردادی، بین سپرده گذار و بانک تقسیم می ­شود.

بیمه: عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می ­کند در ازای دریافت وجه از طرف دیگر، در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارد شده بر وی را جبران کند و یا وجه معینی را بپردازد. متعهد را بیمه ­گر (شرکت)، طرف تعهد را بیمه گذار (فرد یا موسسه) و وجه پرداختی را حق بیمه می­ نامند.

 

حق بیمه صادره: منظور از حق بیمه صادره وجه حق بیمه مستقیم بازار بیمه کشور در سال مورد بررسی (بر اساس سیستم مبتنی بر سال مالی) می ­باشد و حق بیمه­ های غیرمستقیم که از طریق عملیات اتکایی کسب گردیده در محاسبات منظور نمی­ شود.

خسارت پرداخت شده: عبارت از خسارت مستقیم پرداخت شده در سال مورد بررسی (بر اساس سیستم مبتنی بر سال مالی) می­ باشد و سهم بیمه­ گران اتکایی از خسارت در آن منظور نمی ­شود.

بیمه آتش سوزی: بیمه ای است که زیان­ ها و خسارات مالی ناشی از آتش سوزی، صاعقه و انفجار را جبران می ­کند.

همچنین شرایط این بیمه نامه قابل تعمیم به خطرهای تبعی مانند سیل، سقوط هواپیما، طوفان و مانند آن می ­باشد.

بیمه باربری (حمل و نقل): بیمه ­ای است که کالارا در مقابل خطرهای حمل و نقل کالاها از شروع سفر تا پایان آن تحت پوشش قرار می ­دهد.

بیمه حوادث (شخصی):  بیمه­ ای است که در بروز خطرهای فوت، از کارافتادگی، نقص عضو، غرامت روزانه و هزینه ­های پزشکی ناشی از خطرهای یاد شده خسارت وارد شده را جبران می­نماید.

بیمه اتومبیل (بدنه): بیمه­ ای است که زیان وارد شده به وسیله­ ی نقلیه، متعلق به بیمه گذار را جبران می­نماید.

بیمه شخص ثالث: بیمه­ ای است که زیان وارد شده به دارنده­ ی وسیله ­ی نقلیه ­ی زمینی را در اثر خسارت به شخص ثالث و خسارت به سرنشین اتومبیل را جبران می­ نماید.

بیمه مهندسی: بیمه ­ای است که کلیه خسارات را در هنگام عملیات نصب، مقاطعه کاری و ... بر اساس شرایط قرارداد جبران می ­کند.

بیمه زندگی (عمر): نوعی بیمه است که در آن، بیمه ­گر متعهد می ­شود مبلغ معینی(به صورت سرمایه و یا مستمری) را به بیمه گذار و یا اشخاص ثالثی که او  تعیین کرده است پرداخت کند. 

بازارهای مالی
تعداد بازدیدکنندگان امروز 13 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 716535 تعداد کاربران بر خط 16 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال