درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
آمارنامه شهر اصفهان

تعاریف و مفاهیم

کارگاه بازرگانی: مکان ثابتی برای انجام فعالیت اقتصادی (خرده فروشی،  عمده فروشی، رستوران و هتلداری) به طور منظم و مستمر می­باشد.

عمده فروشی: عمده­ فروشی عبارت است از فروش مجدد (فروش بدون تغییرشکل) کالاهای نو یا مستعمل به خرده فروشان، مصرف کنندگان صنعتی، تجاری، ادارات و سایر عمده فروشان یا به کسانی که به عنوان دلالان خرید و فروش مال التجاره برای این گونه اشخاص یا شرکت ها عمل می کنند.

خرده فروشی: خرده فروشی عبارت است از فروش مجدد (فروش بدون تغییر شکل) کالاهای نو یا مستعمل به عموم مردم برای مصرف شخصی یا استفاده­ی خانگی از طریق مغازه ها، فروشگاههای زنجیره ای، دکه ها، دستفروش ها و دوره گردها، تعاونی های مصرف، سالن های حراج و غیره.

شرکت های تعاونی فعال: به آن دسته از تعاونی ها اطلاق می شود که فعالیت عادی اقتصادی آنها براساس یک روند مناسب و منطبق با اساسنامه­ی مورد عمل، ادامه دارد.

واردات: واردات شامل کلیه کالاهایی است که به طور مستقیم برای مصرف قطعی یا تغییر شکل به منظور صدور یا مصرف قطعی، به کشور وارد و از گمرکهای کشور ترخیص می شود.

صادرات: صادرات شامل صدور قطعی کلیه کالاهایی است که در داخل کشور تولید شده و یا به صورت مواد اولیه ویا کالاهای نیمه ساخته یا قطعات جداگانه به کشور وارد شده و پس از تغییر شکل یا مونتاژ، به طور قطعی صادر شده باشند.

ارزش کالا: ارزش کالا در واردات براساس ارزش سیف  یعنی قیمت کالا به اضافه هزینه ی بیمه و حمل آن تا مقصد و در صادرات بر اساس ارزش های تعیین شده از طریف کمیسیون نرخ گذاری مرکز توسعه صادرات که بر مبنای ارزش فوب (F. O. B) یعنی قیمت کالا در نقطه بارگیری و تحویل روی کشتی تعیین می شود.

تأسیسات اقامتی: واحدی است مخصوص اقامت و یا پذیرایی، برای استفاده مسافران، که به قصد انتفاع و بر اساس ضوابط ساختمانی تاسیساتی و تجهیزاتی، طبق آیین نامه های مربوط و یا مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شده است و از نظر کیفیت ارائه خدمات و رعایت مقررات، تحت نظارت این وزارتخانه باشد.

درجه تأسیسات اقامتی: تاسیسات اقامتی برحسب وضعیت ساختمانی، تأسیساتی و تجهیزاتی و کیفیت خدماتی که عرضه می کنند و نیز براساس مقررات خاص هر گروه از آنها، به 5 درجه ی لوکس یا 5 ستاره، 4 ستاره، 3 ستاره، 2 ستاره و یک ستاره تفکیک می­شوند.

تعداد اتاق و تخت: به جمع کل اتاق ها یا تخت هایی که ظرف مدتی معین در هر موسسه اقامتی، برای استفاده مسافران آماده بهره برداری باشد، برحسب مورد، تعداد اتاق و تعداد تخت اطلاق می­شود.

بازرگانی,رستوران و هتلداری
تعداد بازدیدکنندگان امروز 6 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 716528 تعداد کاربران بر خط 21 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال