درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
آمارنامه شهر اصفهان

تعاریف و مفاهیم

باسواد: کسانی که می­توانند به فارسی و یا به هر زبان دیگر کلمات ساده ­ای را بخوانند و بنویسند خواه مدرک رسمی داشته یا نداشته باشند.

کارکنان آموزشی، دفتری و اداری (شاغل در وزارت آموزش و پرورش): کارکنان آموزشی شامل معلم و  معلم ورزش است و کارکنان دفتری و اداری شامل متصدی آزمایشگاه و کارگاه، مراقب بهداشت، مربی پرورشی، مدیر، ناظم یا معاون، کتابدار، کارمند اداری و دفتردار می باشد.

تحصیل: منظور از تحصیل اشتغال به تحصیل طبق برنامه­ های رسمی آموزشی ایران یا کشورهای خارجی است. بنابراین، آموزش در دوره­ های آموزشی غیررسمی (مانند آموزش زبان در آموزشگاه های خصوصی یا نزد معلم خصوصی) تحصیل به حساب نیامده است.

آموزش استثنایی: مخصوص آن دسته از اطفال و نوجوانانی است که دارای عقب ماندگی ذهنی و یا جسمی، معلولیت و اختلال در یادگیری بوده و یا ناسازگار باشند و شامل دوره ­ی آمادگی، ابتدایی، راهنمایی تحصیلی، آموزش متوسطه و آموزش فنی و حرفه ای می ­باشد.

دوره پیش دانشگاهی: مدت این دوره یک سال می ­باشد و دانش آموزان پس از گذراندن دوره متوسطه می­ توانند در یکی از گرایش ­های علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی این دوره را به پایان برسانند و در آزمون سراسری ورود به دانشگاه­ ها شرکت کنند.

دوره عمومی شبانه(بزرگسالان): سطح تحصیلات در این دوره مطابق دوره راهنمایی تحصیلی در کلاس ­های روزانه بوده و مدت آن 3 سال است.

دوره تکمیلی شبانه(بزرگسالان): تحصیلات در این دوره مشابه دوره متوسطه عمومی یا متوسطه فنی و حرفه­ ای بوده مدت آن 4 سال است.

دوره ­های سازمان نهضت سوادآموزی: دوره­ های این سازمان شامل دوره مقدماتی، دوره تکمیلی، دوره پایانی و دوره پنجم می ­باشد.

سوادآموز بزرگسال: به فردی اطلاق می ­شود که با بیش از 10 سال سن، از تحصیل در نظام آموزشی رسمی کشور بازمانده باشد و در کلاس ­های بزرگسالان نهضت سوادآموزی ثبت­ نام کند.

سوادآموز قبول شده: به سوادآموزی که در امتحانات پایان دوره موفق به کسب نمرات قبولی گردیده، سوادآموز قبول شده در امتحان گفته می شود.

دوره تربیت معلم: دوره تربیت معلم 2 سال است و کسانی که دارای مدرک دیپلم هستند و دوره 2 ساله تربیت معلم را در این مرکز به پایان رسانند به اخذ مدرک کاردانی در رشته مربوطه نایل می ­شوند.

دانشگاه: به مؤسسه آموزش عالی گفته می ­شود که حداقل از سه دانشکده یا دو دانشکده و دو آموزشکده تشکیل شده باشد. وجه تمایز دانشگاه از سایر مراکز آموزش عالی، فعالیت در دوره ­های کارشناسی ارشد و دکترا است. دانشگاه­ها با توجه به نوع و زمینه­ های فعالیت خود به سه گروه تقسیم می ­شوند: دانشگاه جامع، دانشگاه تخصصی و دانشگاه علمی کاربردی.

مرکز آموزش عالی: سازمانی است که از بین دارندگان دیپلم متوسطه یا بالاتر دانشجو می پذیرد و به فارغ التحصیلان خود مدرک کاردانی یا بالاتر می ­دهد.

 

آموزش
تعداد بازدیدکنندگان امروز 13 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 716535 تعداد کاربران بر خط 15 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال